Szombaton meglátogatott a szomszédunk, és meghívott egy kis pálinkára, és friss süteményre.
Mosolyogva mondta, hogy reggel a felesége amikor elsétált a ház előtt látta a fényeket, és hogy végre van szomszédjuk. Én pedig mosolyogva invitáltam be a házba, hogy nézd, milyen jó meleg van, mert működik a kályha. Hajnalban keltem, és korán reggel már a tanyán voltam. A meleg persze nem csupán az én művem volt. Mikor megérkeztem éreztem, hogy meleg a csempe. Elmosolyodtam. Tudtam, hogy kinek köszönhetem a meleget. Kitaláljátok? Igen, az én kedves barátomnak, aki még külföldről is irányítani tudja a dolgokat. Mikor szerdán beszéltünk megkérdezte, hogy mikor megyek le. Több perces litániába kezdtem, hogy miért nem tudom pontosan megmondani. Egy ideig hallgatta, aztán kijelentette: Úgyis szombaton fogsz jönni, majd szólok a Szarvasnak, hogy fűtsön be.
Ennyi. Nem kell ezt bonyolítani.
Miután szomszédunknak megmutattam, hogy mivel haladtunk a házon, elindultunk hozzájuk. Az akácfáról - erről az istencsapásáról - beszélgetve ballagtunk az erdei úton. A kb. 200 méteres utat 25 perc alatt tettük meg. Nem siettünk, nem rohantunk. Hova? Minek? Ahogy sétáltunk, egy kis mozgó sárga foltra lettem figyelmes. Egy foltos szalamandra haladt az út szélén az erdő felé.

A foltos szalamandra a kevésbé ismert állatok közé tartozik, melynek oka kereshető az életmódjában, s hogy életterük egyre inkább csökken a vizes élőhelyek ritkulása, környezetszennyezése miatt. Megfigyelése azért is nehéz, mert napközben csak eső után, nedves időben hagyja el tanyáját, fő mozgási időszaka az éjszaka. Nappalait általában búvóhelyen tölti, mely kisebb üregek, kövek alja lehet. Telelni is ide vonul vissza. Az Őrség területén ismét előfordul annak ellenére, hogy 2-300 méter tengerszint feletti magasság alatt ritka. A tanya 350 méter körül lehet, régóta tervezem, hogy GPS-el megmérem, de mindig elfelejtem... :-)
A szalamandra előfordulása, jelenléte egyben jelzi a vizek - patakok, források - tisztaságát.
Kedveli a vizes erdőket, tiszta vizű patakokat, páradús, csendes zavartalan helyeket. Az ember közeledtére először megmerevedik, de aztán szép lassan feloldódik és folytatja útját lomha, szinte lassított felvételnek tűnő mozgással. Mozdulatai lassúak. Mindig az ellentétes oldali lábukat mozdítják, mint ahogy a testük hajlik.
A szalamandrák bár gyakran élnek együtt fajtársaikkal, mégsem lehet azt állítani róluk, hogy társas élőlények - az egyik alig törődik a másikkal. Csupán a párzás idején keresik egymást, s miután nászukat megülték, meg is szűnik közöttük minden kapcsolat. Legfeljebb egy alkalmas közös menedékhely, valamelyik kényelmes fekvésű üreg hozza össze őket.

A Foltos szalamandra az egyetlen valódi szalamandra, mely hazánk területén honos. Rendkívül területhű állat, ezért az élőhely védelme kiemelkedő fontosságú. A számára megfelelő környezet megszűnése, leromlása esetén elpusztul.
Magyarországon VÉDETT! Vigyázzunk rájuk!